Ви мусите дозволити Javascript у вашому браузері для оптимальної роботи сайта і відображення розділів повністю.

Їсти, молитися, купатися у Виноградові

24.01.2025
3216

Угоча, Севлюш, Виноградів – усе це назви одного міста, що майже тисячоліття тому виникло у підніжжі гори Чорна на Закарпатті, яка, до речі, є згаслим вулканом. У різний час Виноградів був частиною різних державних утворень, включаючи Угорське королівство, Австро-Угорщину, Чехословаччину та СРСР. Тож не дивно, що про його історію можна слухати безкінечно. Але крім цього, місто ще славиться лікувальними водами, смачним вином та супер теплим кліматом, тому рівнини і схили тут заполонили теплиці, а в дворах ростуть ківі, хурма, гранати та лимони. 

Ділимося списком улюблених місць у Виноградові.

Замок «Канків»

Саме звідси в 11 столітті починався сучасний Виноградів. У різний час різні власники цих земель зводили тут фортеці. Сучасний кам’яний замок побудував Петер Перені на початку 15 століття, але вже через 150 років його зруйнували королівські загони, під час штурму, щоб покарати нащадків Перені за непокору.  На жаль, зараз від колись величного замку лишилися тільки руїни, але з гори відкривається неймовірна панорама на весь Виноградів та Карпати.

Палац Перені

Якраз у цей маєток переїхала родина Перені після зруйнування замку «Канків». Сучасного вигляду палац набув у 17 столітті. Він дуже добре зберігся і на сьогодні є одним із найстаріших на Закарпатті. Садибу оточує парк з екзотичними і рідкісними деревами. Колись між ними проходили доріжки для кінних і піших прогулянок. Та і зараз парк лишається прекрасним місцем для активного дозвілля, пікніків чи медитативних прогулянок. 

Вознесенський костел

Як багато ви знаєте храмів, що були одночасно і фортецями? Виноградівський Вознесенський костел – один із них. Його звели у 13 столітті, потім ще кілька разів перебудовували, і зараз архітектура святині – це неповторний мікс готичного й романського стилів з високою триярусною дзвіницею, яка слугувала і оглядовою вежею. В інтер’єрі не очікуйте пишного декору, але тут є дещо цікавіше – на стінах збереглися древні фрески. А після нещодавніх досліджень виявили романські й готичні портали та унікальне кам’яне різьблення в готичному стилі.

Монастир Францисканців

Комплекс був побудований в 15 столітті ченцями ордену Францисканців і включає  костел 1516 року, двоповерховий корпус келій, які прилягають до храму, та частину давнього монастирського саду. Спочатку ансамбль був виконаний у готичних формах, але після руйнування у 1717 році татарами, храм відновили у стилі бароко. За радянських часів тут розташовувався історичний музей. 2012 року з нагоди 500-річчя приходу ченців-францисканців до Виноградова на території монастиря відкрили каплицю зі скульптурною композицією «Святий Франциск з братом». У самому костелі зараз іноді проводять художні виставки, а ще тут можна побачити старовинний орган з Мукачівського кафедрального собору та розписи 19 століття на стінах.

Будівля ратуші

Це обов’язковий пункт у чек-листі усіх фанатів архітектурного модернізму. Виноградівська ратуша – робота зіркового зодчого Чехословаччини та Закарпаття – Людовита Ольшлегера, який також є автором єврейського центру та кінотеатру в Ужгороді і будівлі торговельної палати в Мукачево.

Санаторій «Теплиця»

«Теплиця» –  один з топових цілорічних санаторіїв України, що славиться власними термальними й мінеральними водами з трьох джерел: Олегівська, Кушницька та Теплицька. Для оздоровлення у «Теплиці» використовують сучасні методики у поєднанні з класичними: бальнеолікування, електролікування, гідрокінезотерапія, ароматерапія, фітотерапія, теплолікування, теренкури, нордична ходьба, лікувальна фізкультура тощо. Не будемо продовжувати ці переліки незрозумілих слів. Якщо коротко: хочете підлікуватися і порелаксувати – вам сюди. 

Куди ще можна поїхати оздоровитися в Україні, читайте тут.

«Карпатський буйвіл»

Карпатський буйвіл – один з тих видів тварин, що знаходяться на межі вимирання, адже майже всіх їх винищила радянська влада в часи колгоспів. На найбільшій буйволиній фермі Закарпаття – «Карпатський буйвіл» – наразі проживає майже третина всієї популяції, а це близько 100 тварин! Більшість з них є дорослими, а найстаріша буйволиця Монція скоро святкуватиме 30-ліття. 

Засновники ферми взяли собі за мету відновити популяцію буйволів в Україні і займаються цим уже понад 10 років. Щороку в них з’являється більше 10 маленьких буйволят. І всіх їх можна погладити, погодувати і пофотографувати під час екскурсії фермою. А ще дізнатися купу цікавезних фактів про тварин і звісно продегустувати купу делікатесів з їхнього молока: сири, йогурт, масло і навіть згущенку. Словами не передати на скільки це ніжно і смачно. А ще дуже корисно!

Дім вина

Пенсія – саме час почати нове життя і присвятити його улюбленій справі. Це один з перших інсайтів, який отримуєш в гостях у родини Поличків, які саме так і зробили, почавши займатися виноробством. На території «Дому вина» створено унікальний виноградник, де росте понад 250 сортів винограду, зібраних із різних куточків світу.  А загалом родина виготовляє близько 20 видів вина, які зберігає у власному підвалі і якими частує гостей на дегустаціях: «Каберне Совіньйон», «Леанка Королівська (Фетяска)», «Ароматний трамінер», «Рислінг Рейнський», «Шардоне», «Мерло», «Троянда Закарпаття», «Чорний Доктор». До речі, останній цього року отримав срібну нагороду на конкурсі «Вина Срібної Землі». Тож, не упускайте можливість посмакувати особливим вином під розповідь господарів про особливості місцевого виноробства та історію краю.

На другому поверсі «Дому вина» є кілька номерів, тому, щоб точно спробувати усі вина з підвалу Михайла Поличка, можна зупинитися тут.

Або ж ще одна наша рекомендація – новенький готель IVORY з класним спа-комплексом, великою кількістю басейнів та розваг на території. Адже, як ви вже зрозуміли у Виноградові точно вистачить чим зайнятися на цілий вікенд, а може і більше.   

Foto: Iryna Makukha

Відгуки 0

Немає відгуків

Підпишіться на розсилку новин та пропозицій від discover.ua і наших партнерів

Натискаючи кнопку, ви погоджуєтесь із Правилами та умовами.