Ви мусите дозволити Javascript у вашому браузері для оптимальної роботи сайта і відображення розділів повністю.

Гори і люди: Культурний шлях Українськими Карпатами

26.04.2024
3951

Карпати – це не тільки про неймовірну природу, а й про багату самобутню культуру, яку тепер можна дослідити ще глибше завдяки новому транскордонному маршруту «Карпатський культурний шлях». Він був створений у співпраці з Румунією і об’єднує 40 об’єктів на території Івано-Франківської та Закарпатської областей, а також румунського повіту Марамуреш. Пропонуємо віртуальну прогулянку українською частиною маршруту, а після неї, впевнені, вам 100% захочеться вирішити побачити це все вживу.

Культурний шлях Українськими Карпатами

На маршруті нас чекає понад 20 локацій, тож подорож буде супер насиченою. Починаємо з Прикарпаття.

Церква Зішестя Святого Духа, м. Рогатин

Один з найдавніших українських дерев'яних храмів, що є частиною світової спадщини ЮНЕСКО. Історики досі сперечаються, коли збудували святиню: наприкінці XVI чи всередині XVII ст; але точно відомо, що у 1650 році тут було створено унікальний ренесансно-бароковий іконостас, що входить в трійку найстаріших в Україні. І по нині він прикрашає інтер’єр церкви.

 

Рогатинський історико-краєзнавчий музей «Опілля», м. Рогатин

Найбільший комунальний музей району, що розповідає про тисячолітню історію краю, а також знайомить з його видатними особистостями. Зокрема, ви знали, що Рогатин – батьківщина Анастасії Лісовської, нашої Роксолани? Також тут можна побачити колекції традиційного одягу турецьких та опільських жінок, поштівки та листівки ОУН-УПА, оригінал карти Європи 1791 року і ще багато чого цікавого. А ще одна крута фішка музею – власна гончарня, де можна спробувати помедитувати над гончарним колом і створити класний сувенір.

Національний заповідник «Давній Галич»

«Давній Галич» – це 80 км² навколо колишньої столиці Галицько-Волинського князівства, на яких збереглися фундаменти 14 літописних церков XII-XIII ст., понад 200 пам’яток археології та 18 природоохоронних об’єктів. Серед найбільш знакових локацій:

  • музей історії давнього Галича, 
  • музей народної архітектури і побуту Прикарпаття,
  • церква Св. Пантелеймона (ХІІ) ст.), 
  • церква Успіння Пресвятої Богородиці (ХVI ст.), 
  • костел та монастирський комплекс Кармелітів (XVIІ ст.), 
  • «Галичина могила», 
  • Княжна криниця, 
  • фундаменти величного кафедрального Успенського собору (XІI ст.) з місцем поховання князя Ярослава Осмомисла,
  • мури Галицького замку IX-XIII-XVII ст.

 

Геологічний музей Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу

Колекцію музею збирали по всьому світу протягом 140 років. Тут понад 20 вітрин мінералів, що вважаються національним надбанням України, сотні зразків корисних копалин з надр України і не тільки, відбитки риб юрського періоду, знайдені на території Гренландії і ще купа цікавинок. 

Палац Потоцьких, м. Івано-Франківськ

Комплекс палацу стали зводити одночасно з розбудовою міста у 1670-х роках. Усе починалося з дерев’яного замку, на місці якого згодом виріс пишний палац на кілька поверхів. На початку ХІХ ст Івано-Франківськ разом із замком Потоцьких перейшов у володіння Австро-Угорщини і тут облаштували один з перших і найкращих військових госпіталів. На жаль, автентична будівля палацу не збереглася, але вхідна брама комплексу досі вважається одним з архітектурних символів міста.

 

Фортечна галерея «Бастіон», м. Івано-Франківськ

Цегляний мур і бастіон в центрі Івано-Франківська – це частина стародавніх міських укріплень фортеці Станіславова 1660-х років. Зараз тут облаштували торговельно-розважальний центр «Бастіон» з художньою галереєю, сувенірними крамничками, кав’ярнею та рестораном. А на площі зовні регулярно проходять різні мистецькі заходи, зокрема і Міжнародний фестиваль ковальського мистецтва у травні.

Івано-Франківський краєзнавчий музей

Музей знаходиться в приміщенні міської ратуші і це те місце, де можна зависнути ледь не на весь день, адже його колекція – найбільша у всьому Прикарпатті! У залах представлені тисячі експонатів з палеонтології, геології, зоології, археології, історії, етнографії, мистецтва. Знахідки з доісторичних часів, кам’яний саркофаг, в якому було поховано князя Ярослава Осмомисла, косівська кераміка, що входить до Репрезентативного списку світової спадщини ЮНЕСКО, колекції писанок, ґерданів, силянок, стародавніх ікон та інших скарбів чекають на відвідувачів музею.

 

Музей мистецтв Прикарпаття, м. Івано-Франківськ

Це той випадок, коли вражає все: і колекція, і локація. Адже експозиція музею мистецтв Прикарпаття знаходиться у приміщенні 300-літнього костелу Пресвятої Діви Марії – найстарішої будівлі Івано-Франківська. Основна колекція включає зразки галицького іконопису, барокову скульптуру Гуддера і Пінзеля, роботи класиків західноукраїнського малярства, а також польських, австрійських, німецьких та італійських майстрів ХVIII-XX ст. На час військового стану більшість з цих експонатів зберігаються у сховищах, але музей регулярно влаштовує тимчасові виставки, тому слідкуйте за анонсами. 

Про інші місця в Івано-Франківську, заради яких варто лишитися тут на довше, читайте в нашій попередній статті

Для максимального занурення в побут, традиції та культуру Прикарпаття, далі по маршруту у нас – справжнє музейне комбо. Позначайте на своїх мапах:

Церква Різдва Пресвятої Богородиці, с. Нижній Вербіж

За переказами, церкву Різдва Пресвятої Богородиці звів один із опришків на вкрадені скарби Олекси Довбуша на початку XIX ст. Вона має дуже не типову для Гуцульщини архітектуру і визнана об’єктом Світової спадщини ЮНЕСКО.

 

Церква Різдва Пресвятої Богородиці, с. Ворохта.

Існують різні версії з приводу дати і місця побудови храму: початок XVII чи XVIII ст; Яблуниця, а потім перенесення у Ворохту чи одразу тут. Але однозначний факт: церква зведена без жодного цвяха і є одним з найвиразніших та найдосконаліших зразків дерев'яного храмового будівництва Гуцульщини. А ще тут збереглися розписи ХІХ ст. 

Меморіальний музей Петра Шекерика-Доникового, музей «Криївка», с. Верховина

Петро Шекерик-Доників – зірковий патріот Гуцульського краю, громадсько-політичний діяч, етнограф, письменник, військовий. Активно займався організацією січового руху на Верховинщині. За свою проукраїнську позицію потрапив до рук НКВдистів і вже не повернувся. Меморіальна експозиція облаштована в родинному будинку, якому понад 90 років. 

Парк-музей «Карпати в мініатюрі», м. Яремче

Ідеальне місце, щоб за один раз побачити близько 20 найвизначніших об’єктів Карпатського краю: водоспад Пробій, єдину в Карпатах діючу міні-залізницю, залізничні станції та дерев’яні церкви, обсерваторію «Білий слон» на вершині Піп-Івана і високогірні озера Марічейка та Несамовите без складного сходження на тисячі метрів.

 

Етно-парк «Гуцул ленд», с. Поляниця

«Гуцул ленд» в Буковелі – це крутий мікс скансена, мінізоопарка, арт-галереї, простору для народної творчості та втілення традицій. Тут можна побачити автентичну архітектуру гуцулів, лемків та бойків, дізнатися купу цікавого про їх побут, спробувати свою майстерність у ткацтві чи інших ремеслах, опанувати секрети варіння найсмачнішої гуцульської бринзи і навіть потрапити на колоритне карпатське весілля.

Церква Вознесіння Господнього, с. Ясіня

Цього року дерев’яна церква Вознесіння Господнього, об’єкт Світової спадщини ЮНЕСКО святкує своє 200-ліття. Завітайте туди, щоб побачити розкішний іконостас вирізьблений місцевими майстрами у ХІХ ст, почути цікаву легенду про святиню та походження назви села, помилуватися краєвидом з пагорба над Чорною Тисою і, звісно, відчути ту особливу атмосферу.

 

Музей екології гір та історії природокористування в Українських Карпатах, м. Рахів

Цей музей на території Карпатського біосферного заповідника – просто маст для усіх, хто відпочиває в горах. Адже він не тільки розповідає про природні багатства наших Карпат, а і про те, як правильно їх використовувати, щоб зберегти для наступних поколінь. Це єдиний в Україні такий музейний комплекс, що працює задля вирішення екологічних проблем регіону. Фішки його експозиції – діорами. Одна переносить вас до карстової печери, а друга – телепорт у буковий праліс в Угольці.

 

Музей історії та етнографії румун Закарпаття «Румунська садиба», с. Нижня Апша

Іван Ботош – голова Закарпатської обласної спілки румунів «Дачія» уже 40 років збирає старовинні речі місцевих румунів. У 2014 році ця колекція стала основою тематичного музею в найбагатшому селі України – Нижня Апша. Тут можна побачити автентичний одяг, рушники, предмети побуту, ікони, книги, рукописи, а один з найцінніших експонатів – «Дипломи Марамарощини» 1900 року, де є згадки про кожне село Мараморощини. 

Ну що, надихнулися на мандрівку-занурення в дивовижний і нескінченно багатий світ Українських Карпат? Маршрут уже є. І навіть мобільний додаток, щоб уся потрібна інформація, розробники підготували. Завантажуйте за посиланням та плануйте поїздку.

Фото: Vian, Wikipedia

Відгуки 0

Немає відгуків

Підпишіться на розсилку новин та пропозицій від discover.ua і наших партнерів

Натискаючи кнопку, ви погоджуєтесь із Правилами та умовами.