Поїхали на каву! Куди? В Мукачеве. Знаємо, цей край більше асоціюється у вас з вином, термальними водами і замками. Не хвилюйтеся, це теж буде, але спершу кава. Тим більше, що цього року там запустили унікальний Expresso tour. Наша команда нещодавно повернулася з розвідки, тож розповідаємо, що це таке і чому він обов’язково має бути у вашому мукачівському чек-листі.
Expresso tour – це перший в Україні кавовий тур з професійною дегустацією (як це, розкажемо далі), який створила супер крута команда:
- Олександр Шершун – амбасадор туризму в Закарпатті, радник міського голови Мукачева з питань розвитку галузі, військовослужбовець ЗСУ
- Яна Шершун – гідеса, журналістка і радіоведуча.
- Катерина Кича – кавовий технолог та координатор Асоціації спешелті кави в Україні (SCA Ukraine)
Уже на цьому моменті з’являється думака: “Ну, це має бути щось вау!”. І так воно і є.
Тож, що в програмі Expresso tour?
-
Тематична екскурсія містом
Будемо слухати історії про те, де вперше почали пити каву і як вона заполонила майже всі континенти; хто і коли завіз її в Мукачево і де була перша в місті кав’ярня; чому каву хотіла заборонити католицька церква і чому цей напій міг стати приводом для розлучення. І все це під “баночку” кавілю. Чому так? Теж дізнаємося під час екскурсії.
-
Дегустація кави по-закарпатськи
Не будемо спойлерити, що це таке, просто скажемо: “Це дуже смачно і ви маєте її спробувати.” А заодно і перевірите свої сенсорні здібності. А поки насолоджуватимемось традиційним місцевим напоєм, наші кавові гіди розкажуть про кавову культуру Закарпаття. Маленький тизер: вона тут дуже відрізняється від інших регіонів України.
-
Частування локальними кондитерськими смаколиками
“Кавіль без шитимині – гроші на вітер”, – кажуть на Закарпатті. І хто ми такі, щоб з цим не погодитися. Тож ідемо у зіркову локальну кондитерську “Бондаренко” куштувати місцеві десерти – шитимині. Ріго Йончі, Медовики, горішки, кіфлики - тут є чим здивувати навіть найприскіпливішого гурмана…
Загалом край славиться своїми кондитерськими виробами, адже близько десятка місцевих населених пунктів мають власні регіональні торти, що стали їхньою гастрономічною візитівкою і спробувати їх можна тільки тут. Про зірку колекції – торт “Ужгород” ви вже, мабуть, чули і, можливо, навіть куштували. А як щодо торта “Кваси” з вурдою чи “Свалява” з білими грибами?
-
Екскурсія на завод з обсмажування кави
Ви бачили колись, як зберігається кава, як вона смажиться і які взагалі нюанси можуть бути на шляху, від твердих зелених зерняток до ароматного напою у наших чашках? Усе дізнаємось і побачимо під час екскурсії на “Першу Мукачівську мануфактуру кави”.
-
Професійна кавова дегустація (капінг)
Тут у нас буде можливість відчути себе кавовими “гіками”: будемо дегустувати каву спеціальними ложками, не соромлячись голосно сьорбати, намагатися розрізнити в чашках арабіку, робусту та бленд, шукати фруктові та шоколадні нотки у смаку і ароматі та оцінювати каву за допомогою спеціальних бланків. Усе як у справжніх професіоналів.
Правда ж, вау!? Для замовлення пишіть або дзвоніть за номером +380939117705
А після такого кавування уже можна і продовжити досліджувати місто і околиці.
Що ще подивитися в Мукачево
- Замок Паланок. Родове гніздо трансільванських князів Ракоці, одна з найпотужніших фортець Габсбургів, яку нікому не вдалося взяти штурмом (таких в Європі всього п’ять), центр національно-визвольної війни угорського народу, політична в’язниця та військова частина. Цим у різні часи був величний замок Паланок, що вже майже тисячоліття височіє на вершині згаслого вулкану на околиці Мукачево. Зараз у колишніх князівських палатах облаштований краєзнавчий музей та картинна галерея. А з подвір’я відкривається найінстаграмніший вид на місто та Карпати.
- Собор Успіння Пресвятої Богородиці – один з найвідоміших мукачівських довгобудів. Спочатку, будівля мала стати резиденцією єпископа греко-католицької єпархії, але зрештою перетворилася на храм, який зусиллями містян, покровителів та цісаря Франца Йосифа зводили майже століття. І саме тут зберігається шматочок Животворного Хреста з Риму, копії Туринської плащаниці та Чудотворної Мукачівської ікони Богородиці.
- Кафедральний костел Святого Мартина – це одна з перших культових споруд міста. Католицький храм тут зводився ще в 14 столітті і досі можна побачити його капличку зі збереженими настінними розписами. А головну вежу сучасного собору (1904 року) прикрашає один з найстаріших годинників Європи. Його механізму вже близько 500 років!
- Мукачівська ратуша. У 1903 році за право будувати її змагалися імениті архітектори з усієї Європи. У результаті для реалізації проєкту угорця Яноша Бобула міська влада взяла кредит на 50 років, але воно було того варте. На початку 20 століття мукачівська ратуша вважалася однією з найгарніших на континенті і сьогодні ми можемо побачити її майже в первозданному вигляді.
- Парк Перемоги. Весною сюди вирушають на “паломництво” до алеї сакур, взимку – на фестиваль “Червене вино”, а восени і влітку – влаштовувати пікніки на березі Латориці чи помилуватися містом з оглядового колеса.
- Аквапарк «Карпатія» – один із найбільших водних комплексів країни, що поєднав у собі сучасні атракціони, термальні басейни, спа та міфологічну карпатську атмосферу. Тут безкінечні можливості для активних розваг і релаксу як для дорослих, так і для дітей.
- Кельтський двір. Це дійсно маст для гастротуристів. Щойно заходите у двір – потрапляєте у справжній тропічний сад, де господарі вирощують гранати, ківі, оливи, лаврові дерева, лимони, інжир, бамбук, кипариси та навіть чай. А далі готуйтеся “телепортуватися” на кельтську вечерю. Адже в атмосферному підвалі вирубаному у підніжжі гори Ловачка вас чекатиме частування традиційними кельтськими напоями (елями, медовим пивом, збитнем, сидрами тощо) та крафтовими закусками.
- “Порядний газда”. Тут можна не тільки спробувати рокот крумплі, банош та бограч, а ще й побувати на дегустації продуктів з місцевої пекарні, сироварні та броварні.
І пам’ятаємо, що обіцяли ще вино та термальні води, тож ось вам цілий маршрут для подорожі Закарпаттям. Там усе це є і навіть більше.
*англ. “Обов’язково зробити”
Фото: Vasil Stecko