Про мешканців Миколаєва ми могли читати навіть у гомерівській «Одіссеї», а саме місто має всі шанси бути визнаним найстарішим містом України. Це поки що не затверджено офіційно, але й без того Миколаєву є чим пишатися.
Миколаїв — столиця кораблебудування: тут розташоване найбільше суднобудівне підприємство України, миколаївські човни не раз відігравали вирішальну роль в історичних поєдинках, а яхта місцевого виробництва «Ікар» була першою в Радянському Союзі, на якій здійснили навколосвітнє плавання. Першим громадянином Миколаєва став М. Фалєєв. Він заснував тут штаб Чорноморського флоту, а згодом флотом і містом керував М.П. Лазарєв. Так-так, той самий, що відкрив Антарктиду! Але, як то кажуть, не морем єдиним.
Миколаїв підкорює навіть космічні простори. Десь між Марсом і Юпітером літає планета, названа на його честь, а тут, на Землі в місті розташована одна з найстаріших обсерваторій Східної Європи.
На морі, на суші, у космосі — скрізь на передовій наш Миколаїв. На жаль, у 2022-му додалася ще одна передова — російсько-української війни. Місто кораблів стало справжньою неприступною фортецею на шляху російських загарбників із Криму на Захід до Одеси та до центру України. 24 березня подвиг та стійкість мешканців були відзначені наданням Миколаєву статусу міста-героя. Раніше такі звання отримали також Чернігів, Харків та деякі інші міста.
З перших днів повномасштабного вторгнення росіяни намагалися взяти місто. Після невдалих спроб захопити Миколаївський аеропорт та аеродром Кульбакине окупанти зрозуміли, що на землі їм перемогти не вдасться, тож почали бомбардувати з неба. На початок квітня в місті було пошкоджено понад 300 будівель і ще понад 30 повністю зруйновані. Значну частину становить приватний сектор. Найбільше постраждав Корабельний район, бо розташований найближче до Херсона, звідки зазвичай росіяни запускають ракети. Також пошкоджено біля 50 об’єктів освіти, 4 лікарні, готель, адміністративні будівлі, спортивні заклади, мережі комунікацій. Рашисти обстріляли морський порт Миколаєва, зупинено судноплавство, мости в місті розведені на невизначений термін. На початку березня було затоплено флагман МВС України фрегат «Петро Сагайдачний», який на той час розташовувався на ремонті в порту Чорноморського суднобудівного заводу в Миколаєві.
Від 30 до 50 % мешканців покинули місто.
Попри це все, неймовірним видається той факт, що в списку з понад 200 пошкоджених пам’яток України немає жодної з Миколаєва. Тримаємо кулачки, щоби так залишилося й до перемоги.
Над нормальним функціонуванням міста й евакуацією мешканців із Миколаєва щоденно під обстрілами працює низка волонтерів та організацій. Про більшість із них можна дізнатися на Facebook-сторінці Миколаївської міської ради та ОДА. Там же регулярно постять інформацію про роботу муніципального транспорту, аптек, пунктів гуманітарної допомоги й роздачі питної води.
Також місцеві створили телеграм-канал волонтерської допомоги «Миколаїв Help 24/7». На ньому розміщують оголошення щодо того, хто потребує чи надає допомогу; розповідають, де її отримати в кожному районі; координують діяльність місцевих волонтерів та тих, хто хоче долучитися з-за кордону.
Поряд із захисниками та волонтерами для перемоги Миколаєва і всієї України працюють також локальні благодійні фонди, зокрема «Ласка» та «Вихід». Останній більше зосереджений на медичній галузі.
Не забувають у місті і про тварин. Миколаївський зоопарк є найстарішим та одним із найбільших в Україні. Тут проживає біля 5500 тварин, за якими навіть в умовах війни й постійних повітряних тривог регулярно доглядають працівники. Незважаючи на волонтерську підтримку з-за кордону, зоопарк потребує постійних інвестицій. Його директор закликає за можливістю підтримати установу фінансово перерахуванням коштів. Або ж можна подарувати собі похід у Миколаївський зоопарк після перемоги, а купити квиток уже зараз онлайн.
Сподіваємося, чекати довго не прийдеться, й зовсім скоро славетне миколаївське «Доброго ранку! Ми з України» розпочне день без війни. А Vogue, Times і безліч інших топових видань світу писатимуть про Миколаїв не в контексті переселенців і обстрілів, а про стрімкий розвиток і найвищі досягнення міста.