Ви мусите дозволити Javascript у вашому браузері для оптимальної роботи сайта і відображення розділів повністю.

Переосмислення Івано-Франківська: чому тут варто затриматися на довше

23.01.2024
16057

Івано-Франківськ часто називають воротами в Карпати, адже саме сюди з’їжджаються на потягах любителі відпочинку в горах з усієї України. Для багатьох з них Франківськ залишається транзитною дестинацією, довгий час так було і для мене. Але наслухавшись захоплених розповідей друзів про це місто, одного разу вирішила залишитися на довше. І не пожалкувала. Враження були того варті. Розкажу про 5 з найбільшим вау-ефектом. Але спочатку – сніданок.

Зранку більшість доріг з вокзалу Івано-Франківська ведуть в Urban Space 100. Це перше в Україні соціальне кафе, прибуток від якого іде на втілення міських проєктів. Тут смачнющі ранні сніданки, приємна атмосфера і крамничка з крутим мерчем та сувернірами.

Також смачно поснідати можна в топовій кондитерській Delikacia або в Кавоварці на Стометрівці. В останній ви самі можете сформувати собі сніданок з 3, 5 або 7 страв за допомогою спеціального конструктора. Усі ці заклади знаходяться в центрі неподалік один від одного, як, власне, і все в компактному Франківську.

Рекомендую іти пішки. Від вокзалу це до 20 хвилин ходьби, але уже тут нас чекало перше вау-враження. 

Архітектура 

Забудова Івано-Франківська – це мікс сецесійних віл австро-угорської доби, польського функціоналізму міжвоєнного періоду, радянської та сучасної архітектури. У пошуках цікавих локацій ми натрапили на готові маршрути на міському порталі Куфер від архітекторки Анастасії Обрізків. І, звичайно ж, ними скористалися. Попри те, що відстані у Франківську невеликі, рухалися ми дуже повільно, бо кожен будинок мав стільки цікавих деталей, щоб роздивлятися хвилинами. Одна з таких – символ Івано-Франківська – знамениті історичні двері. Для їх збереження у місті вже 6 років діє організація «Франківськ, який потрібно берегти». За цей час активісти відновили вже близько 40 дверей і організували низку крутих колаборацій та акцій. А ще засновниця проєкту – Марія Козакевич проводить екскурсії «Відкриваючи двері – відкриваємо місто». На жаль, під час нашого візиту вони були на паузі, але сподіваюся, вам пощастить більше.  

 

Франківський драмтеатр

Івано-Франківський національний академічний драматичний театр імені Івана Франка  сформувався понад 80 років тому і зараз його вистави здобувають світове визнання. У репертуарі п'єси за творами сучасних та класичних письменників. Особливо крута «Ромео та Джульєтта». Вона проводиться на двох локаціях, між якими актори і глядачі проходять феєричною ходою з оркестром вулицями міста. Більше не буду спойлерити, просто сходіть особисто!

Також театром проводяться екскурсії з відвідуванням усіх поверхів, гримерних тощо. Коли ви зайдете в будівлю театру, зведену в 1980х рр, то зрозумієте, що ця екскурсія просто маст. Адже архітектура і внутрішнє оздоблення будівлі вражають. Маленький спойлер – в основі інтер'єру лежить керамічне панно в традиціях косівської кераміки, що внесена до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. Замовити Драматур можна у місцевого туроператора «Надія».

 

Більше про традиції української кераміки читайте в нашій статті.

Промприлад.Реновація

Одна з моїх улюблених локацій, яку я відвідую з кожним приїздом у Франківськ. Промприлад – це один з найстаріших заводів міста, частину якого ревіталізували, щоб створити інноваційний хаб для розвитку нової економіки, урбаністики, сучасного мистецтва та освіти. Він супер динамічно розвивається, тому приходячи кожного разу, я все одно відкриваю щось нове. Зараз на кількох поверхах тут є кав’ярня-бар і кафе з робочою зоною та терасою на даху, броварня, теплиці, ательє, майстерні, різноманітні студії, офіси і купа всього ще в процесі відкриття. Рекомендую слідкувати за соцмережами Промприладу, адже вони часто проводять у себе різноманітні заходи: від лекцій до кінопоказів під відкритим небом та рейвів.  

 

Де ще шукати такі місця в Україні читайте тут.

Парк Шевченка та Міське озеро

З вулиці Шевченка для мене почався новий, досі незнаний Івано-Франківськ. Спочатку був дуже атмосферний пішохідний променад з модерними вілами, класними сучасними закладами, величними корпусами університетів, цікавими монументами та досить інтенсивним трафіком людей, що так само як і ми вирішили провести тут нарешті сонячні вихідні. Потім – величезний парк Шевченка, де так багато зелені, квітучих клумб та алей з найрізноманітнішими рослинами, серед яких рідкісне тюльпанове дерево та гінкго! Парк був закладений ще наприкінці ХІХ ст і тут досі збереглося кілька віл тієї доби. Серед усього цього я знайшла свій центр тяжіння – зону відпочинку навколо озера з качками та лебедями. Сюди можна просто прийти з книгою і за гарної погоди загубитися на цілий день.

А через дорогу знаходиться найбільший штучний став Івано-Франківська, який за розміри (36 га) ще називають Станіславським морем. Нещодавно відбулася реконструкція приозерної зони і навколо облаштували сучасну відпочинково-рекреаційну зону. Кажуть, що влітку тут можна купатися і кататися на катамаранах та сапах. Краще приходити сюди зранку, коли не так багато людей. Взяти каву, перейти містком на острів закоханих і спостерігати, як прокидається місто.  

 

Галереї та книгарні Франківська

Ще одне місце, де є вірогідність втратити лік часу і затриматися – книгарні та букіністичний магазин на Стометрівці. Книгомани зрозуміють тут мене без слів. До речі, по іншій стороні вулиці Незалежності (така офіційна назва Стометрівки) неподалік від «Букініста» є магазин техніки Samsung, у якому збереглася неймовірна модерністична мозаїка. Дуже класний симбіоз сучасних технологій та мистецтва вийшов. Продовжуючи тему мистецтва, ми відвідали кілька місцевих галерей. Знайти їх не так просто, але точно варто. 

  • Перша – Підземний перехід «Ваґабундо» – культурно-артистичний простір, створений за ініціативою Юрія Андруховича, Ростислава Шпука та Олександра Ковтуна. Виставки тут постійно змінюються, а також часто проходять цікаві заходи.   
  • Друга – Асортиментна кімната – заснована Іншою Освітою у 2017 році для «дослідження місцевого «асортименту» у Франківську та його околицях на рівні «продуктів» та на рівні сенсів». Щоб потрапити на одну з тимчасових виставок або освітніх подій, що тут проходять потрібно зайти у дворик будинку на Січових Стрільців 15. І прямо навпроти арки буде вхід в галерею.
  • Третя – Музей Мистецтв Прикарпаття, що знаходиться в колишньому римо-католицькому костелі Непорочного Зачаття Діви Марії, святих Андрія та Станіслава (кін XVII - поч XVIII ст). Уже сам цей факт зацікавлює. А вживу це виглядає взагалі вражаюче. У колекції музею понад 12 тисяч творів образотворчого, декоративно-ужиткового мистецтва та стародруків, а також одне з кращих зібрань галицького сакрального мистецтва включаючи скульптуру Й.Пінзеля. На жаль, через військовий стан ці експонати довелося евакуювати у безпечне місце, натомість ми потрапили там на дуже круту тимчасову виставку галицьких художників ХХ ст і сучасності.

 

 

Вовчинецькі гори

Ще кілька років тому я почула про оглядовий майданчик на Вовчинецьких горах на околиці міста, але лише зараз змогла на нього потрапити. Ми поїхали туди зустрічати захід сонця і тепер я точно можу сказати, що це маст ду у Франківську. Дорога займає всього 15 хвилин на таксі від центру. А там – гойдалка з захоплюючим видом на місто та Карпатські вершини, зона для відпочинку з лавками і столиками, зелені пагорби і величезне сонце, яке перед тим, як сховатися за силуетами будинків, встигає розмалювати небо в сотні кольорів.

Ідеальне закінчення прогулянки, яке неодмінно треба закріпити смачною вечерею. Взагалі, гастрономія Франківська стала для мене 6-м “вау”. Адже тут таке різноманіття закладів, так смачно і так доступно! Бонусом залишу кілька своїх улюблених ресторанів та кав’ярень. Нехай смакує!

  • Десятка - культовий заклад, що працює з 2006 року. тут краще бронювати столик заздалегідь;
  • FABBRICA – сюди на смачну піцу та пасту;
  • Manufactura – сюди за затишною родинною атмосферою та хрусткими гофрами;
  • Familia – родинний ресторан з смачною традиційною кухнею;
  • Шампанерія – шампань-бар нового формату з морепродуктами, піцою та ігристим; 
  • Mondays Cafe&store – сюди за топовим вегетаріанським меню;
  • Місто – нове міське кафе з кавою, вином та сніданками біля парку Шевченка;
  • Фабрика кави – затишна палярня-кав’ярня неподалік від Міського озера. Маст для кавоманів.

 

Фото: Igor Kosovych, Wikipedia

Відгуки 0

Немає відгуків

Підпишіться на розсилку новин та пропозицій від discover.ua і наших партнерів

Натискаючи кнопку, ви погоджуєтесь із Правилами та умовами.