Ви мусите дозволити Javascript у вашому браузері для оптимальної роботи сайта і відображення розділів повністю.

Романтичне Поділля: сімка затишних середньовічних пам’яток

16.11.2021
15790

Зазвичай, середньовічні замки та фортеці України асоціюються із західними регіонами, уявляються надто казковим, далеким та рідкісним явищем. Що ж, мусимо розвіяти ці міфи! Майже в кожній області України є десятки мурів старовинних фортець та замків.

Хмельниччина не є винятком, адже, крім славнозвісної Кам’янець-Подільської фортеці, на території Хмельницької області є близько двадцяти унікальних пам’яток історії! Сьогодні ми хочемо познайомити вас із деякими з них.

Якщо ви не знаєте, як провести романтичний осінній вікенд, – пропонуємо вам подорож замковим Поділлям, яку найпростіше почати з приїзду до Хмельницького.

Старокостянтинів. Замок князів Острозьких

Костянтин Острозький заснував цю твердиню у 1561 році. Споруда мала захищати край від татарської навали. На будівництво замку пішло десять років, а вже в 1571 році, неподалік від місця злиття річок Ікопоті та Случа, виросла крута середньовічна фортеця. Гостей міста до замку вів розкішний зведений міст. В комплексі замку Острозьких були оборонні башти та стіни, в’їзна брама та невеликий храм із дзвіницею. Під замковими стінами розташована берегова лінія міського пляжу, невимовна краса!

Вхідний квиток до замку коштує 30 грн. Також можна замовити екскурсію, ціна якої коливається від 50 грн, в залежності від кількості відвідувачів. Режим роботи: 8:00-17:00, без вихідних.

Меджибіж

Прямуючи трасою М-12 в бік Вінниці, ви проїжджатимете славнозвісний край Бога і Божка, відомий під назвою Меджибіж. Цей історико-культурний заповідник має другу за популярністю фортецю Хмельниччини.

Назва селища походить від його розташування: на цьому місці річка Південний Буг з‘єднується зі своєю лівою затокою – Бужком. А чи відомо вам, що Буг раніше називався Богом (в розумінні «багата» або «та, що тече по багатій, родючій землі»)?

Дехто вважає, що назва річки походить від слова «бгатий» – зігнутий, в’юнкий, кривий. В будь-якому разі широкий Буг та більш в’юнкий Бужок дали назву чудовій місцині з легендарною історією.

З дороги фортецю майже не видно, але з бічної сторони, перейшовши через міст, ви одразу її побачите. Поруч із фортецею є палац Сенявських-Чарторийських XVI–XIX століть і ще багато цікавих елементів.

Цікавий факт: саме на меджибізькому єврейському кладовищі похований засновник хасидизму Баал-Шем-Тов. Кожного серпня чи вересня (до прийдешнього свята Рош-а-Шана) на могилу величного праведника приїжджає велика кількість хасидів-паломників.

Ціна вхідного квитка до фортифікації складає 50 грн для дорослих і 30 грн для учнів та студентів. На відвідувачів фортеці чекають інтерактиви, зокрема «Марафон сімейних екскурсій». Час роботи музею: з 9:00 до 18:00, без вихідних. Більше інформації про сучасне життя Меджибожа можна знайти на офіційному сайті Державного історико-культурного заповідника «Меджибіж».

Летичів

Неподалік Меджибожа є ще одна чудова твердиня. Летичівський замково-монастирський комплекс розташований поруч із трасою і нагадує якийсь пряниковий замок, цікавий не лише ззовні, але й своєю начинкою!

Летичів також відомий не тільки замково-монастирським комплексом, але й похованням «українського Робін Гуда» Устима Кармалюка та знаменитим рибним базаром (певне, найбільшим на Хмельниччині).

Місто лежить на автошляху Хмельницький—Вінниця, десь за 50 км. від Летичів, наче містечко-примара, вигулькує посеред траси зовсім раптово, заворожує красою і трохи спантеличує неочікуваною появою. Саме тому тут варто зупинитися бодай на хвилину, адже під час їзди середньовічна вежа так само швидко рочиниться в повітрі, як і з'явилася ще мить тому. Крім вежі, в місті є колишній Домініканський монастир та костел Успіння Діви Марії. Не проминіть – обов'язково зазирніть, як вже зупинитеся в Летичеві!

Сутківці. Церква-фортеця

Більшість мандрівників їдуть до Сутковець за відомим шедевром – Покровською церквою-фортецею. Проте, крім незвичного храму, тут залишилися руїни старовинної фортеці. І хоч від фортифікації залишилося зовсім мало, руїни виглядають дуже ефектно. Отже, розповімо докладніше!

Сутківці розташовані неподалік Хмельницького, приблизно за 6-10 км від м. Ярмолинці. Тут, у тихій природній місцині вже декілька століть живе дивовижна споруда, храм душі та захисту колишнього міста – Покровська церква-фортеця.

Навіщо будувалися оборонні храми? В першу чергу для швидкого реагування на ворога, навіть у найбільш невідповідний момент.

Покровська церква-фортеця дуже гарна! На зелено-жовтому осінньому фоні її білизна заворожує контрастністю та незвичністю.

Екскурсії церквою-фортецею проводить сам настоятель храму – Отець Володимир.

Кам'янець-Подільський

Кам'янець прекрасний за будь-якої пори року, адже старе місто вабить туристів архітектурою різних епох. Звичайно ж, найпопулярнішою спорудою мандрівників є Кам'янець-Подільська фортеця. Сьогодні чимало туристів захоплюються вдалим поєднанням міцних оборонних мурів міста та Старого замку XII–XVIII століття.

Також варто відмітити ідеальний вигляд комплексу укріплень Нового замку, збудованого в XVII столітті. Хто б подумав, що цей комплекс є чи не єдиним збереженим зразком фортифікацій такого типу. А який гарний замковий міст! Маленьким туристам розповідають, наче саме на місці фортеці та мосту колись розливалося легендарне озеро Амадока. Так це чи ні - невідомо, але коли жовтень фарбує рослини у теплі кольори, споглядати за цим вогняним краєм сама насолода!

При Кам'янець-Подільському історичному музеї-заповіднику можна пройти безліч цікавих квестів-екскурсій та навіть взяти шлюб за добу! Розклад роботи: з 9:00 до 17:00.

Повний список квест-екскурсій можна проглянути за посиланням.

Жванець. Вежа Жванецького замку

Жванець завжди знаходився між двох вогнів. Спочатку прикордонне містечко кидалося між Російською та Австро-Угорською імперіями, пізніше стояло на розі трьох країн – Румунії, Радянської України та Польщі. Сьогодні Жванець вже не має статусу міста, проте залишається великим селищем з легендарною історією на березі Дністра.

Тут в середині XV століття було споруджено Жванецький замок, на долю якого припала значна кількість історичних битв. Замок часто перебудовували, але на жаль, повне руйнування спіткало фортифікацію в ХХ столітті.

Сьогодні збереглася лише північна вежа замку. Вона розташована на крутосхилі берегу Дністра та має цікавий сентиментальний вигляд. Загалом берег Жванця нагадує країну Мумі-Тролів, навіть вежа в загальних обрисах нагадує Мумі-дім. Коли осіннє сонце заливає схил жовтим, наче липовий чай, світлом – Жванець здається найгарнішою місциною на планеті.

Відстань від м. Хмельницького до Жванця складає 118 км, найшвидше та найкомфортіше дістатися до села можна трасою Н03.

Сатанів

Неподалік санаторію «Сатанів», що знаходиться майже за 80 кілометрів від Хмельницького є ще одна середньовічна споруда, загублена у часі.

На високому пагорбі берега річки Збруч близько 600 років тому вмостилася розкішна п'ятикутна фортеця, на рогах якої були башти, а між баштами — мури. Сьогодні від замку залишилися лише три башти, одна з яких розташувалася під пагорбом, а двійка інших так і залишилися охороняти високий берег Збруча.

У Сатанові неймовірно красиво – тут штучні водоспади, мальовничі ліси, стрімкий потік Збруча та кілька відпочинкових зон.

Селище пронизане відламками різних епох, які постійно зустрічаються то під ногами, то в спустошених мурах синагоги чи замку.

Коли ліси вберуться у жовті ковдри, Сатанів зміниться до непізнаваності та звабливо зустрічатиме романтичних туристів.

Отже, Хмельницька область багата на фортифікації, які особливо гарно виглядають на фоні контрастної ранньої осені. Мандрівники, котрі вирішать провести свій відпочинок в краю Бога і Божка чи на берегах Збруча та Смотрича, ані на мить не пошкодують про свій вибір.

До того ж, природні фотозони та сентиментальний туризм завжди надихають та залишають по собі купу приємних спогадів для зимових вечорів!

Подорожуйте з Хмельницького, досліджуйте Україну та діліться своїми враженнями!

Автори тексту: Юлія Рахно та Сергій Толстіхін,
більше цікавої інформації про поділля можна знайти на сторінці Туристично-інформаційного центру м. Хмельницького
Автор фото: Сергій Зисько

Відгуки 0

Немає відгуків

Підпишіться на розсилку новин та пропозицій від discover.ua і наших партнерів

Натискаючи кнопку, ви погоджуєтесь із Правилами та умовами.