Ви мусите дозволити Javascript у вашому браузері для оптимальної роботи сайта і відображення розділів повністю.

ТОП-12 місць Черкащини

26.02.2022
36804

В наших туристичних очах Черкащина – це про тисячолітню спадщину трипільців і інших культур, бурхливі події Козаччини і Коліївщини, улюблені місця нашого національного героя Т.Шевченка і його могилу, що стала сакральним місцем для народу; про кручі над Дніпром, заповідні урочища і кургани, унікальну архітектуру різних часів і сакральні споруди різних конфесій (навіть буддизму!), автентичні села і містичні міста-привиди. Серед усього цього ми обрали ТОП-10 пам'яток Черкаської області: найгарніші і найцікавіші місця, що обов’язково треба подивитися. 

Храм «Білий лотос» в Черкасах

Храм білого лотоса є найбільшим в Європі і єдиним в Україні. Він був побудований у 1990 році послідовниками школи кунг-фу «Ша-Фут-Фань» за зразком культової споруди у Лаосі. Вважається, що храм має особливу енергетику завдяки тому, що розташований в місці  розлому земної кори. Його архітектура абсолютно унікальна і переносить в інші виміри.

У Білому лотосі проводяться чайні церемонії, медитації, заняття з каліграфії, йоги, правильного дихання та зцілення; працює школа бойових мистецтв та знаходиться купа інших цікавинок, наприклад, космічний камінь, аналог якого є також у Мецці, статуї воїнів, привезені з Тибету, молитовні барабани, цілющі джерела тощо).

Національний дендропарк «Софіївка»

Національний дендропарк «Софіївка» НАН України є пам'яткою садово-паркового мистецтва 18 ст- поч.19 ст. Це був подарунок польського магната Станіслава Потоцького своїй дружині Софії на День народження. У 1796 році на місці пагорбів за проектом польського військового інженера Л.Метцеля з'явився парк у романтичному стилі, сучасна площа якого становить близько 180 гектарів. Тут росте більше 3000 видів рослин з найрізноманітніших куточків Землі. 

Ландшафти парку просто вражаючі: Єлисейські поля, Англійський парк, Мала Швейцарія, гроти, водоспади, штучні скелі, ставки, навіть підземна річка є.

Буцький каньйон

Буцький каньйон –це природній шедевр, що утворився на гранітах річки Гірський Тікич, яким близько 2 млрд років, а деяким навіть понад 3 млрд, що є одним з рекордних значень в світі. Скелясті стіни кар'єру піднімаються на висоту до 30 метрів і простягаються на 2,5 км. Серед місцевих цікавинок шукайте водоспад Вир з млином 19 ст та рукотворну споруду з кам'яних брил, що вважається аналогом Стоунхенджу.

Буцький каньйон – ідеальне місце для пляжного та активного відпочинку: скелелазіння та сплавів на човнах.

Де ще можна активно відпочити на Черкащині і чим займатися, шукайте за посиланням

Державний історико-культурний заповідник «Трипільська культура»

Заповідник «Трипільська культура», створений у 2003 році на місці одного з найбільших поселень трипільців, на сьогодні є єдиним на пострадянському просторі, що займається дослідженням і популяризацією трипільської спадщини. А ще це найбільший у Східній Європі заповідник присвячений археологічній культурі. 

До його складу входять 11 поселень трипільців віком близько 5 тисяч років!

У одному з них діє музей Трипільської культури під відкритим небом, де ви можете побувати у відтвореному будинку наших предків, а також побачити близько 10 тисяч речей з їхнього життя.

Восени 2021 року музей доєднався до проекту «Трипільська пектораль», в результаті якого було оновлено експозицію і створено першу і найбільшу онлайн базу артефактів та інформації про Трипільську культуру, а деякі з експонатів були навіть представлені в доповненій та віртуальній реальності.

Слідкуйте за афішею заповідника, адже він є традиційним місцем проведення культурно-історичних фестивалів, найвідоміші серед яких «трипільські толоки».

Шевченківський національний заповідник

Це перший в Україні історико-культурний заповідник, який набув національного значення. Він був заснований у 1925 році і на сьогодні включає кілька об’єктів:

 • Тарасова (Чернеча гора), де похований Тарас Шевченко, а з 1939 над горою височіє найбільший в Україні пам’ятник кобзареві з гранітним комплексом сходження. Ще одним приємним бонусом локації є неймовірні краєвиди Дніпра, що відкриваються з Тарасової гори. 
 • «Тарасова – світлиця» перший музей присвячений поетові (1884 р);
 • Музей Т.Шевченка, де зберігаються майже 20 тис експонатів, серед яких рідкісні видання творів, офорти, особисті речі поета тощо;
 • музей Літературна Канівщина»;
 • Канівський музей народного декоративного мистецтва;
 • Канівський історичний музей.

Державний історико-культурний заповідник «Трахтемирів»

Тут точно знайдеться, що робити будь-кому, адже на території заповідника, що становить майже 600 га, знаходиться 91 археологічна пам’ятка, 9 історичних та 9 природних! Найвідоміші серед них:

 • Трахтемирівське скіфське городище (6 ст до н.е.);
 • стоянка часів мустьєрської культури;
 • залишки храмів Трахтемирівського монастиря, що до 1667 року був головною козацькою святинею;
 • козацький цвинтар; 
 • Канівські дислокації або гори;
 • Рожина Криниця, де за легендою в Середньовіччя жила красуня Рожена;
 • заповідні урочища тощо.

Національний історико-культурний заповідник «Чигирин»

Ще один унікальний заповідник Черкащини, до складу якого входить:

 • м. Чигирин – перша гетьманська столиця;
 • с. Суботів, де знаходився родинний маєток Б.Хмельницького;
 • с. Стецівка, де знайдено залишки поселень різних археологічних культур та створений Музей млинарства під відкритим небом;
 • с. Медведівка з курганами періоду бронзи, Залізняковою криницею та низкою інших історичних і природних цікавинок;
 • реліктовий лісовий масив урочище «Холодний Яр», де зародилося найбільше повстання проти польської шляхти — Коліївщина під проводом Максима Залізняка та Івана Гонти;
 • Атаманський парк.

Загалом на території заповідника «Чигирин» знаходиться 35 пам'яток археології, історії, архітектури, етнографії, мистецтва, природи та працює 5 музеїв.

Ми створили для вас уже готовий маршрут Чигирином, Суботовим і Холодним Яром, також на сайті можна знайти ідеї для подорожі і іншими місцями області. 

Корсунь-Шевченківський державний історико-культурний заповідник

Заповідник, що був створений у 1994 році на 100 гектарах об’єднав природно-заповідні пам’ятки, історико-культурні та низку музеїв найрізноманітнішої тематики. Серед найвидатніших:

 • садиба князів Лопухіних-Демидових (18-19 ст), де нині знаходиться Музей історії Корсунь-Шевченківської битви;
 • Корсунь-Шевченківський ландшафтний парк;
 • історичний музей у Корсуні;
 • Корсунь-Шевченківська художня галерея;
 • Літературно-меморіальний музей І. С. Нечуя-Левицького у смт Стеблеві;
 • Меморіальний музей К. Г. Стеценка у селі Квітках;
 • могила І.Сошенка та інші.

Жашківський кінно-спортивний комплекс

Жашківський кінно-спортивний комплекс уже більше 10 років працює на базі кінного заводу, який був заснований у Жашкові у 1999 році. Тут розводять, вирощують та тренують коней західноєвропейських порід, більшість з яких є представниками елітного класу. У Жашківському кінно-спортивному комплексі проходять змагання з кінного спорту всеукраїнського та європейського рівнів. На території також працює кінно-спортивна школа, діє готельно-ресторанний комплекс «Parade Allure», проводяться екскурсії, є боулінг та сауна.

Мотронинський Свято-Троїцький монастир

Мотронинський Свято-Троїцький монастир був заснований в урочищі «Холодний Яр» на місці древнього городища ще в 1037 році. За легендою, тут знаходилась фортеця княжого воєводи Мирослава. Після того, як дружина помилково його вбила, вона прийняла чернецтво і перетворила фортецю на монастир. За свою тисячолітню історію він був знищений монголами та турками, але відбудований; тут починалися повстання Коліївщини, на початку ХХ ст – був центр Холодноярської республіки. За радянської влади монастир припинив діяльність, а відновив лише за часів незалежної України. 

Мисливський палац Наришкіна-Шувалова

Палац на цьому місці з’явився ще в XVIII ст, тоді цими землями володів польський магнат Потоцький. На думку вчених тут теж як і в «Софіївці» була скеля любові, каскад ставків і обов'язковий підземний хід. Згодом маєтком заволоділи Наришкіни, які побудували тут кінний завод, а через 30 років новими господарями стали уже Шувалови. На початку ХХ століття вони відбудували палац у стилі французького Ренесансу. Зараз маєток є частиною Тальнівського парку. На фасаді досі можна побачити родинний герб з єдинорогом, збереглися фахверкові елементи, ліпнини.

Водяники

Унікальним місцем не тільки Черкащини, а й України є село Водяники. Адже тут знаходиться найвідоміший гірськолижний курорт Центральної України. Він працює з 2009 року. Має 3 траси загальною протяжністю 2 км, сноуборд-парк з трамплінами, крісельний і бугельний витяг. Влітку у Водяниках теж є чим зайнятися: чудова природа, тиша, рибалка та інші активності до ваших послуг. 

Про ще більше цікавих місць області ви можете дізнатися з нашої статті про соціальний проект-тур «Золота підкова Черкащини».

Словом, на Черкащині нудно вам ні секунди не буде. Подорожуйте, досліджуйте, відкривайте і діліться своїми ТОПами і маршрутами!


Автор: Ірина Макуха

Відгуки 0

Немає відгуків

Підпишіться на розсилку новин та пропозицій від discover.ua і наших партнерів

Натискаючи кнопку, ви погоджуєтесь із Правилами та умовами.