В наших туристичних очах Черкащина – це про тисячолітню спадщину трипільців і інших культур, бурхливі події Козаччини і Коліївщини, улюблені місця нашого національного героя Т.Шевченка і його могилу, що стала сакральним місцем для народу; про кручі над Дніпром, заповідні урочища і кургани, унікальну архітектуру різних часів і сакральні споруди різних конфесій (навіть буддизму!), автентичні села і містичні міста-привиди. Серед усього цього ми обрали ТОП-10 пам'яток Черкаської області: найгарніші і найцікавіші місця, що обов’язково треба подивитися.
Храм білого лотоса є найбільшим в Європі і єдиним в Україні. Він був побудований у 1990 році послідовниками школи кунг-фу «Ша-Фут-Фань» за зразком культової споруди у Лаосі. Вважається, що храм має особливу енергетику завдяки тому, що розташований в місці розлому земної кори. Його архітектура абсолютно унікальна і переносить в інші виміри.
У Білому лотосі проводяться чайні церемонії, медитації, заняття з каліграфії, йоги, правильного дихання та зцілення; працює школа бойових мистецтв та знаходиться купа інших цікавинок, наприклад, космічний камінь, аналог якого є також у Мецці, статуї воїнів, привезені з Тибету, молитовні барабани, цілющі джерела тощо).
Національний дендропарк «Софіївка» НАН України є пам'яткою садово-паркового мистецтва 18 ст- поч.19 ст. Це був подарунок польського магната Станіслава Потоцького своїй дружині Софії на День народження. У 1796 році на місці пагорбів за проектом польського військового інженера Л.Метцеля з'явився парк у романтичному стилі, сучасна площа якого становить близько 180 гектарів. Тут росте більше 3000 видів рослин з найрізноманітніших куточків Землі.
Ландшафти парку просто вражаючі: Єлисейські поля, Англійський парк, Мала Швейцарія, гроти, водоспади, штучні скелі, ставки, навіть підземна річка є.
Буцький каньйон –це природній шедевр, що утворився на гранітах річки Гірський Тікич, яким близько 2 млрд років, а деяким навіть понад 3 млрд, що є одним з рекордних значень в світі. Скелясті стіни кар'єру піднімаються на висоту до 30 метрів і простягаються на 2,5 км. Серед місцевих цікавинок шукайте водоспад Вир з млином 19 ст та рукотворну споруду з кам'яних брил, що вважається аналогом Стоунхенджу.
Буцький каньйон – ідеальне місце для пляжного та активного відпочинку: скелелазіння та сплавів на човнах.
Де ще можна активно відпочити на Черкащині і чим займатися, шукайте за посиланням.
Заповідник «Трипільська культура», створений у 2003 році на місці одного з найбільших поселень трипільців, на сьогодні є єдиним на пострадянському просторі, що займається дослідженням і популяризацією трипільської спадщини. А ще це найбільший у Східній Європі заповідник присвячений археологічній культурі.
До його складу входять 11 поселень трипільців віком близько 5 тисяч років!
У одному з них діє музей Трипільської культури під відкритим небом, де ви можете побувати у відтвореному будинку наших предків, а також побачити близько 10 тисяч речей з їхнього життя.
Восени 2021 року музей доєднався до проекту «Трипільська пектораль», в результаті якого було оновлено експозицію і створено першу і найбільшу онлайн базу артефактів та інформації про Трипільську культуру, а деякі з експонатів були навіть представлені в доповненій та віртуальній реальності.
Слідкуйте за афішею заповідника, адже він є традиційним місцем проведення культурно-історичних фестивалів, найвідоміші серед яких «трипільські толоки».
Це перший в Україні історико-культурний заповідник, який набув національного значення. Він був заснований у 1925 році і на сьогодні включає кілька об’єктів:
Тут точно знайдеться, що робити будь-кому, адже на території заповідника, що становить майже 600 га, знаходиться 91 археологічна пам’ятка, 9 історичних та 9 природних! Найвідоміші серед них:
Ще один унікальний заповідник Черкащини, до складу якого входить:
Загалом на території заповідника «Чигирин» знаходиться 35 пам'яток археології, історії, архітектури, етнографії, мистецтва, природи та працює 5 музеїв.
Ми створили для вас уже готовий маршрут Чигирином, Суботовим і Холодним Яром, також на сайті можна знайти ідеї для подорожі і іншими місцями області.
Заповідник, що був створений у 1994 році на 100 гектарах об’єднав природно-заповідні пам’ятки, історико-культурні та низку музеїв найрізноманітнішої тематики. Серед найвидатніших:
Жашківський кінно-спортивний комплекс уже більше 10 років працює на базі кінного заводу, який був заснований у Жашкові у 1999 році. Тут розводять, вирощують та тренують коней західноєвропейських порід, більшість з яких є представниками елітного класу. У Жашківському кінно-спортивному комплексі проходять змагання з кінного спорту всеукраїнського та європейського рівнів. На території також працює кінно-спортивна школа, діє готельно-ресторанний комплекс «Parade Allure», проводяться екскурсії, є боулінг та сауна.
Мотронинський Свято-Троїцький монастир був заснований в урочищі «Холодний Яр» на місці древнього городища ще в 1037 році. За легендою, тут знаходилась фортеця княжого воєводи Мирослава. Після того, як дружина помилково його вбила, вона прийняла чернецтво і перетворила фортецю на монастир. За свою тисячолітню історію він був знищений монголами та турками, але відбудований; тут починалися повстання Коліївщини, на початку ХХ ст – був центр Холодноярської республіки. За радянської влади монастир припинив діяльність, а відновив лише за часів незалежної України.
Палац на цьому місці з’явився ще в XVIII ст, тоді цими землями володів польський магнат Потоцький. На думку вчених тут теж як і в «Софіївці» була скеля любові, каскад ставків і обов'язковий підземний хід. Згодом маєтком заволоділи Наришкіни, які побудували тут кінний завод, а через 30 років новими господарями стали уже Шувалови. На початку ХХ століття вони відбудували палац у стилі французького Ренесансу. Зараз маєток є частиною Тальнівського парку. На фасаді досі можна побачити родинний герб з єдинорогом, збереглися фахверкові елементи, ліпнини.
Унікальним місцем не тільки Черкащини, а й України є село Водяники. Адже тут знаходиться найвідоміший гірськолижний курорт Центральної України. Він працює з 2009 року. Має 3 траси загальною протяжністю 2 км, сноуборд-парк з трамплінами, крісельний і бугельний витяг. Влітку у Водяниках теж є чим зайнятися: чудова природа, тиша, рибалка та інші активності до ваших послуг.
Про ще більше цікавих місць області ви можете дізнатися з нашої статті про соціальний проект-тур «Золота підкова Черкащини».
Словом, на Черкащині нудно вам ні секунди не буде. Подорожуйте, досліджуйте, відкривайте і діліться своїми ТОПами і маршрутами!
Автор: Ірина Макуха