Зараз, як ніколи хочеться більше дізнатися про наше коріння. Дослідити пласти української історії та культури, які сформували нас як націю, відкрити імена і факти, які раніше замовчувалися та приховувалися. Ми зібрали підбірку місць в Україні, де можна зробити це максимально яскраво, інтерактивно та ще й поєднати з відпочинком, новими знайомствами та досвідами. Впевнені, багато з них ви вже знаєте, тому сьогодні розповідаємо про менш відомі, але не менш круті комплекси. Гайда на перезавантаження в етно-села та садиби!
с. Майорка, Дніпропетровська область
Мрію про такий етно-садибу-музей Людмила Шутяк плекала 20 років і врешті змогла втілити її у 2019 році. Вони з чоловіком купили столітній будинок на березі Дніпра у селі Майорка і облаштували там етнографічний музей. Основу колекції склали вишиті речі, які пані Людмила отримала у спадок від матері. Згодом експозицію почали поповнювати старожитностями, предметами побуту, що їх приносили односельчани і збирали господарі. Також в Майорову хату перенесли частину експонатів з музею, що планувалося створити місцевому храмі. Зараз колекція Майорової хати налічує близько 200 предметів.
Знайомство з місцевою культурою буде не повним, якщо ви не спробуєте місцеву кухню. Тому пані Людмила запрошує до столу! На локальні гастрономічні звичаї дуже повпливало сусідство Молдови та Румунії. Тож тут ви зможете спробувати плачинду і вертуту, варзарі (пиріг) з гарбузом, різноманітні кислі супи, галушки і місцевий борщ з шулениками (коржі з поливою).
Нові Петрівці, Київська область
«Хутір Савки» – невеликий родинний етнографічний музей, де господарі – пан Савка та Валентина Семенівна знайомлять з традиційним українським побутом, розвагами, звичаями, ремеслами та кухнею. Музей складається з двох хат. Перша, 1786 року, побудови належала місцевому заможному селянину, а друга – дворянська, середини ХІХ ст, яку перевезли з Житомирщини. Цікаве починається уже з самого подвір’я: вулики, кузня, клуня, льох, садочок і гордість пана Савки – колекція корінців та каміння химерних форм. На «Хуторі Савки» ви зможете:
Нашій команді пощастила побувати в гостях у пана Савки та Валентини Семенівни. З посмішкою на губах і слинками в роті згадуємо, як то було.
с. Геленджик, Запорізька обл.
Раніше в Геленджик їздили шукати наречених для турецького султана ( назва селища перекладається «місто білих наречених»), а тепер їздять у пошуках цікавого відпочинку. Адже кілька років тому тут відкрився туристичний комплекс етносело «Дивосвіт». Навіщо туди хати?
с. Козубівка, Полтавської області.
Хочете максимально зануритися в сільське життя? Тоді вам в Омелькову хату. Хто такий цей Омелько? Чоловік, який колись жив у цій садибі і чиє ім'я вона тепер носить. Ось, як може виглядати там ваш ідеальний день:
Правда, круто звучить?
Полтавщина взагалі славиться класними можливостями для етно- і зеленого туризму. Чого тільки варта знаменита садиба «Лялина Світлиця» з найбільшою колекцією ляльки-мотанки, музеєм борщу та величезним вибором майстер класів. Або «Старий хутір» зі школою майстрів, «Майстернею опішнянських страв», власною фермою та броварнею. Перед поїздкою, рекомендуємо переглянути нашу статтю з топом місць для літнього відпочинку, там ви точно знайдете кілька крутих ідеї для мандрівки Полтавщиною і не тільки.
с. Петрушівка, Чернігівська область
Етно-комплекс «Соколиний хутір» заснував Микола Череп – нащадок давнього – козацького роду на березі річки Смош. Микола створив тут круту атмосферу Гетьманської доби з безліччю традиційних козацьких розваг та активностей. Рекомендуємо зупинитися в одній з автентичних садиб на хуторі, щоб максимально зануритися у вайб того часу та більше всього встигнути, адже справ тут дійсно чимало:
За 20 років існування Соколиний хутір отримав понад 120 різних національних та міжнародних нагород, а місцеві садиби мають екологічний сертифікат II рівня «Зелена садиба за європейськими стандартами». До речі, на Соколиному хуторі, у вас є шанс зупинитися у садибі писаря, якій 175 років і де раніше дійсно жив нащадок писарів Війська Запорозького.
Нещодавно в Ukraїner вийшов цілий проєкт «Стріха», який також розповідає про українську народну архітектуру та етнографічні комплекси по всій Україні.
Фото: xutir-savky.com.ua