Давно в минулому ті часи, коли туристи пересувалися виключно у важких шкіряних черевиках із жорсткою підошвою. Натомість на ногах сучасних походників все частіше можна побачити трекінгові кросівки.
Незважаючи на загальну назву, трекінгові кросівки дуже сильно відрізняються як на вигляд, так і по закладеному в них функціоналу і рекомендованим умовам використання. На додаток до трекінгових кросівок конструктивно дуже близьке взуття для трейлраннінгу і для підходів до скельних та альпіністських маршрутів. Розуміння таких тонкощів допоможе вам зробити усвідомлений вибір, який залежить від передбачуваної сфери застосування вашого взуття.
Якщо ви віддаєте перевагу швидкісному проходженню маршруту під рюкзаком хорошими стежками, то варто звернути увагу на кросівки, що поєднують у собі риси трекінгових і бігових моделей. Проміжна підошва з високою амортизацією в них поєднується з чіпким та зносостійким протектором, а між гнучкістю та стабільністю виробники намагаються знайти оптимальний баланс. У поєднанні з трекінговими палицями такі кросівки забезпечують достатню підтримку гомілкостопу, щоб нести за плечима до 15 кілограмів на простому рельєфі і по добрій стежці. Також кросівки для спідхайкінгу/фастпекінгу - хороший вибір для тих, хто шукає універсальну пару взуття для ПВД та мультигонок.
Виробники рідко виділяють кросівки для спідхайкінгу в окрему категорію, і, як правило, придатні для швидкісного туризму моделі можна знайти серед тих, що заявлені як трейлраннінгові або хайкінгові.
Якщо ж біговий потенціал таких кросівок вас не влаштовує або вага вашого рюкзака менше 8-10 кілограмів, то для швидкісного туризму і походів легко підійдуть кросівки для трейлраннінгу. Вони забезпечують досить впевнену постановку стопи на складному рельєфі, відрізняються гарним зчепленням та дуже низькою вагою. Проте на жертву тут принесено інші переваги. Трейлраннінгові кросівки менш довговічні в порівнянні з трекінговими, а також забезпечують меншу підтримку стопі та гомілкостопу. Тому їх складно безпечно використовувати у комбінації із важким рюкзаком вагою 10-15 кілограм, особливо на непростому рельєфі. Для таких умов відмінно підійдуть кросівки Адідас Терекс, які пропонують оптимальний баланс між вагою, зчепленням та підтримкою.
Для підходів до альпіністських і скельних маршрутів, для походів гарними гірськими та лісовими стежками, а також для подолання тривалих маркованих маршрутів потрібні класичні трекінгові кросівки — з агресивним протектором, міцним верхом, вираженим захистом пальців на мисці та відмінною підтримкою гомілкостопа. Вони майже завжди оснащені мембранним верхом, який робить їх непромокальними, а також чіпкою підошвою. Остання може помітно відрізнятися за своїми властивостями: одні кросівки краще тримають у бруді та на пухкому ґрунті, інші – на кам'янистих стежках та скелях. Такі моменти краще уточнити у експерта у магазині, а також у каталозі виробника.
Амортизація і гнучкість у таких кросівок нижче, ніж у бігових моделей, зате таке взуття набагато стабільніше, міцніше і довговічніше за кросівки для фастпекінгу і трейлраннінгу. А в поєднанні з трекінговими палицями в них можна впевнено рухатися навіть на досить складному рельєфі під помірно важким рюкзаком вагою 15-20 кілограм, якщо маршрут пролягає гарною стежкою. Наприклад, таке трапляється під час підходів на сходженні: гірські черевики несуть у рюкзаку, а на ногах альпіністів одягнені зручні та легкі кросівки.
Для обстеження скелелазних районів, пов'язаного з тривалими пішими підходами та необхідністю подолання частини маршруту лазінням, краще підійдуть скельні моделі. В англомовному середовищі їх називають approach shoes, і головна відмінність таких моделей від інших - дуже м'яка і чіпка гума разом зі специфічною колодкою з низьким шнурівкою. Все це необхідно для впевненого лазіння по скелях і руху по кам'янистих осипах.
Багато моделей трекінгових кросівок випускаються у двох версіях: low-cut («низький верх») та mid-cut («середній верх»). Перші забезпечують більшу рухливість і гнучкість при ходьбі і мають меншу вагу, другі - дають більшу підтримку гомілковостопного суглоба і захищають від попадання дрібних каменів і сміття всередину кросівки. Основою вибору в цій ситуації є аналіз маршруту і ретельна примірка. Якщо вага рюкзака, що переноситься вами, буде більше 15 кілограм і очікуються складні для пересування стежки, то кросівки з середнім верхом краще, але далеко не всі туристи знаходять їх досить зручними і легкими.
Людям з надмірною вагою варто вибирати моделі кросівок з більш жорсткою конструкцією підошви та верху або зупинити свій вибір на легких трекінгових черевиках. Таке взуття дає кращу підтримку склепіння стопи та гомілковостопного суглоба. Також не варто використовувати трекінгові кросівки на складному рельєфі та/або з важким рюкзаком людям із слабкою фізичною підготовкою. Мускулатура та зв'язки гомілкостопів можуть не впоратися з навантаженням, що призведе до травми!
Відсутність мембрани буде однозначним плюсом лише для маршрутів у сухому та спекотному кліматі. Для більшості російських регіонів така рідкість, а тому непромокаючі кросівки будуть кращими, коли потрібно рухатися мокрою стежкою або переходити вбрід неглибокі струмки.
Але пам'ятайте, що завжди є ризик, що вода заллється всередину через низький верх кросівки. Тут мембрана може зіграти з користувачем злий жарт: вона однаково погано пропускає воду як зовні, так і зсередини. Для запобігання попаданню вологи доцільно доповнити свої кросівки гамашами . В рамках спокійного проходження маршруту краще використовувати їх високі версії, створені для туристів. Для бігунів підійдуть спеціальні бігові моделі - низькі та легкі гетри. Гамаші знадобляться навіть у суху погоду. Вони не дають потрапити всередину взуття різному сміттю: дрібним камінчикам, хвої, сухій траві тощо.
Photo by Zo Razafindramamba on Unsplash